Ana Sayfa / Tanıtım / Tarımda Düşük Maliyet

Tarımda Düşük Maliyet

Ülkemizde zirai konularda yapılan hatalara örnek vermek gerekilirse dikilen fidanların %25-29 arası kuruduğu kuramayanların sürgün yapmadığı bununla beraber tutum olmaması gibi hatalar sonucun çiftçinin maddi/manevi problemler yaşamasına sebep olmasındadır. Bunları aşmak amacıyla üreticinin tarım konusunda yeniliklere açık olması ve maliyeti düşürmesi amacıyla yeniliklere de açık olması gerekmektedir bunun için çiftçilerimiz genellikle tarım haberleri yeterli olduğunu düşünmektedir ancak tarımsal eğitim alınabilecek yerler tarım haberleri ile sınırlı tutulmamalıdır!

Tarımsal Eğitim Alınabilecek Yerler

  • Tarım ve Hayvan Bakanlığı Çiftçi Eğitim Kursları
  • İl Grup Toplantıları
  • Bölge Grup Toplantıları
  • Üreticiyi Destekleyen Toplulukların Sanal Âlem de Yayınladığı Videolar
  • Tarım ve Hayvan Bakanlığı Tarımsal Danışmanları

Tarım İçin Maliyet Düşürme Yöntemleri

Maliyet konusunda her bir zirai ürünün farklı işlemlere tabi tutulması sonucu farklı yöntemler kullanılmaktadır, ancak üreticilerimiz yeni yöntemler arayışında olmalı ve maliyet düşürme yoluna gidilmeli, bunların başında ise tarım desteklerigelmektedir, üreticilerin birçoğu tarım konusunda verilen hibelerin yeterli olmadığı konusunda fikir beyanında bulunmaktadır, ancak hibeler bir nebzede olsa çiftçilerin yükünü hafifletmekte faydalı olmaktadır.
Yeni yöntemlere açık olmanın da faydası vardır buna örnek vermek gerekirse zeytin toplayan Marmara ve Ege bölgesinde ki üreticilerin zeytinleri daha kolay ve hızlı bir şekilde toplayabilmek amacıyla yerlere file sermesi ile yapılan tarımın daha düşük maliyetli olduğunu fark etmeleri sonucu birçok üretici bu yönteme geçmiştir, 2017 yılında yaptığımız bu haberleri “tarım haber” konusu altında gören fındık üreticileri bu yöntemi kendi toplama yöntemleri arasına ekleyerek yevmiyeciye verdikleri parayı fileye vererek 1 sezonda kendini amorti ettirerek önümüzde ki yıllarda kara geçeceğini açıklamışlardır.

Zirai Ürünlerde En çok Geliri Kim Elde Ediyor?

Tarım haberlerinde/b> gördüğümüz üzere çiftçi/üretici genellikle fiyatlar konusunda muzdarip bunun en büyük nedeni ise zirai ve yevmiyeci masraflarının çok olmasıdır, üreticiden 50 kuruşa alınan domatesin halde 1,5 liraya pazarda 2,5 liraya manavda 3 liraya markette ise 3,5 liraya satıldığını görmekteyiz, fiyatlardan da anlaşılacağı üzere zirai ürünlerden geliri en çok kazananların aracı olduğunu rahatlıkla söyleyebilmekteyiz.
Peki, insanlar neden çiftçilik yapıyor diyecek olabilirsiniz, bunlara birçok sebep sayılabilir ancak bunlardan birincisi çiftçi bu işi sevdiği için yapıyor!

Kaynak: tarimzirai.blogspot.com

 

 

Hakkında admin

Fındık Fiyatlarının istenilen seviyeye gelmesi için uğraş göstermekteyim.

2 yorumlar

  1. çok güzel noktalara değinmişsiniz teşekkürler

  2. üreticinin kendi ürününü işlemesi ve pazarlaması, direkt ürün olarak satılmaya çalışılmaması, tesisleşme gibi pek çok faktör bu noktada en önemli etken olmaktadır. zirai açıdan üreticinin birlikler kurması artık gereklilik hale geldi. torku örneği karşımıza en gerçekci haliyle dururken tarım kesiminin artık bu birlikten uzak birbiri ile rekabet eden anlayışı bir son bulmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir