Ana Sayfa / Fındık / Fındık Üreticileri KDK’ya Başvurdu

Fındık Üreticileri KDK’ya Başvurdu

Fındık üreticilerimiz fındık fiyatlarında ki sıkıntıların çözülmesi ve zararın giderilmesi amacıyla KDK’ya Başvurdu, Türkiye’ye yaklaşık yıllık 2,5 milyar dolar dövizin Ülkemize girmesini sağlayan fındığın TMO tarafından açıklanmasıyla, maliyeti karşılamayacağını bildirerek, zararın giderilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu,

Fındık üreticilerimizin başvurusu bulunan dilekçede, fındığın Türkiye’de 600 bin ailemizin doğrudan, 1,5 milyon ailenin ise dolaylı geçim kaynağı olduğunu dile getiren fındık üreticimiz. Fındığın dünyada üretiminin yüzde 7’sini, ticaretinin de yüzde 85’ini Türkiye’nin karşıladığı, yüzde 90’ının ihraç edildiği ve Dünya üzerinde fındık piyasalarına yön verdiğini belirtilerek, “Fındık, Türkiye’nin petrolüdür.” değerlendirmesi yapıldı.

Fındık Üreticileri Mağdur!

2017 sezonunun başladığı bugünlerde ihraç fiyatlarının 5,5 dolara düştüğünü ifade eden fındık üreticileri, satış fiyatının ise 9 liraya gerilediğini, bu nedenle üreticinin mağdur olduğunu belirtti.

Başvuruda, devletin arz fazlası fındığı Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) veya başka bir kuruma aldırması ya da fiyatın arttırılması istendi.

Piyasalarda çok işlem görmeyen fındığın bakalım bayram sonrasında nasıl bir çizgi izleyecek, Bayram süresince kapalı olacak olan Ticaret borsalarının bayram sonrasında tutumu nasıl olacak fındık üreticimizi mağdur bırakacak mı yoksa fındık üreticimizin elinden tutup fiyatları yukarı çekecek mi çok yakında göreceğiz.

Hakkında admin

Fındık Fiyatlarının istenilen seviyeye gelmesi için uğraş göstermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir