Ana Sayfa / fındık haberleri / Nurittin Karan : Fındık gelirindeki kayıp 100 milyon dolar

Nurittin Karan : Fındık gelirindeki kayıp 100 milyon dolar

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan Eylül ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Nurittin Karan yaptığı açıklamada Türkiye’nin fındık gelirinde ki kaybının yaklaşık olarak 100 milyon dolar olduğunu söyledi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan 2017-2018  Eylül ayı fındık ihracat sezonunun rakamları hakkında yaptığı açıklamada fındık ihracatının miktar bazında yerini korurken, gelir bazında kan kaybettiğini söyledi. Dünyanın ise geçmiş yıllara oranla daha ucuz fındık yediğini, arada ki gelir farkının birilerinin cebine gittiğini aktardı.

Geçmiş yılın ihracat rakamlarını değerlendirdi

Nurittin Karan  2015 ve 2017 yıllarının karşılaştırmasını yaparak, Eylül 2015 tarihinde 28 bin 298 ton fındık ihracatı olduğunu ve 295 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını aktardı. Türkiye’nin bu yılın aynı döneminde ise 28 bin 111 ton fındık ihracatı gerçekleştirdiğini, karşılığında ise 187 milyon 458 bin dolar döviz girdisi sağlandığını aktardı. Dünya fındık ihracatını elinde bulunduran Türkiye  gelir bazında kayba uğratıldı” ifadelerini kullandı.

2015 yılında fındık 13 liradan işlem görüyordu

Nurittin Karan fındık fiyatlarına da değinerek,  2015 yılında fındık fiyatlarının ortalama 13 tl olduğunu, fındığın şu anda serbest piyasada 9.50 tl’den işlem gördüğünü hatırlattı.  Nurittin Karan “ Ülkemizin ve üreticimizin nasıl zarara uğratıldığı rakamlarla apaçık ortadadır. Düşük fındık fiyatı ülkemize sağlanan döviz girdisini de etkilemiştir” dedi. Açıklamasına devam eden Nurittin Karan, “  2015 yılında 2.90 lira olan dolar kurunun şu anda 3.50 liranın üzerinde olduğunu hatırlatmak isteriz. Kısacası her yönüyle kaybeden ülkemiz ve fındık üreticimiz olmuştur” şeklinde açıklama yaptı. Açıklamasında kimsenin fındık ihracat fiyatlarını iyi gibi göstermemesi gerektiğini, miktarın aynı olup gelirin düşük olduğunu, fındık fiyatlarının geliri düşerken çikolata fiyatlarının ise yerinde saymadığını söyledi.

Hakkında admin

Fındık Fiyatlarının istenilen seviyeye gelmesi için uğraş göstermekteyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir