Ana Sayfa / fındık haberleri / Fındık ihracatı geçen yıla oranla ilk ayda artış gösterdi

Fındık ihracatı geçen yıla oranla ilk ayda artış gösterdi

Fındık ihracatının ilk ayında rakamlar yüzleri güldürüyor. Fındık ihracatının  en büyük pay sahibi olan Türkiye, 2017 – 2018 ‘in ilk ihracat ayında 28 bin ton fındık satarak yaklaşık olarak 187 milyon 458 bin dolar gelir elde etti.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ( KFMİB)’nden  Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç’in yaptığı açıklamaya göre bu yılın ihracat sezonu 1 Eylül’de başladı. Ülkemizin fındık sezonunun ilk ayına iyi başladığını aktaran Sevinç “  Fındık ihracatı karşılığında 187 milyon 458 bin dolar gelir elde edildi. Geçen sezon aynı dönemde 14 bin 855 bin ton satış yapılarak 138 milyon 826 bin dolar gelir sağlanmıştı” diyerek fındık ihracatının geçtiğimiz yılın ilk verilerine göre daha iyi durumda olduğunu açıkladı.

İlyas Edip Sevinç fındık ihracatı verilerine baktığımızda geçen sezona göre umut verdiğini söyledi. Bu artışların sezon sonu itibari ile de gerçekleşmesini beklediklerini, fındık ihracatçıları olarak hedeflerinin Türk fındığının tamamını ihraç etmek olduğunu söyledi. Sezon sonunda beklentilerinin ülkemizde az miktarda fındık kalması olduğunu aktaran Sevinç, bunun içinde tüm ihracatçılar olarak ellerinden geleni yapacaklarını gazetecilere aktardı.

Site yönetimi olarak Fındık ihracatında ki bu artış miktarının fındık fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceği merak ediliyor. Fındık ihracatında artış olursa, fındık fiyatları da aynı orantıda yükselebilir. Temennimiz fındık fiyatlarının da yükselerek üreticilerin  sezonu karlı bir şekilde kapatmasıdır.

Hakkında admin

Fındık Fiyatlarının istenilen seviyeye gelmesi için uğraş göstermekteyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir