Ana Sayfa / fındık haberleri / Günde 10 ton fındık toplayan makine geliştirildi

Günde 10 ton fındık toplayan makine geliştirildi

Günde 10 ton fındık toplayan makine geliştirildi .Fındık tarımında her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Fındık fiyatları gündemden düşmezken, bir firma tarafından fındık üretiminde maliyeti düşürmek adına fındık toplama makinesi geliştirildi. Makine yaklaşık olarak günde 10 ton fındık toplayabiliyor.

Düzce’de faaliyet gösteren bir tarım firması  8 yıllık süren çalışmalarının ardından düz arazilerde fındık toplayabilen “Kefeli 1800” adını verdikleri bir makine tasarladılar. Çarşamba’da bir fındık üreticisinin deneme yaparak başarılı olduğu makine, Samsun’da Tarım Fuarında fındık üreticilerinin tanıtımına sunuldu.

Makineyi tasarlayan firma olan Kefeli Tarım Aletleri Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi Nusret KEFELİ’nin yaptığı açıklamada makinenin geliştirilmesi için yaklaşık olarak 8 yıl AR-GE çalışmasının yapıldığını, ve sektörde tam olarak 19 yıldır fındık toplama makinesi alanında üretim yaptıklarını söyledi. Fındık sektöründe çok sayıda hortumlu makine olduğunu söyleyen Kefeli”  Düz ovalarda fındıkların hortumla toplanması mümkün değil, yaptığımız çalışmalar sonucunda bu makineyi ürettik ve başarılı sonuçlar alınca 10 kişiye verdik. Fındık üreticileri bu makineden oldukça memnunlar” diyerek açıklamalarda bulundu.

Samsun’da Tarım Fuarında  tanıtımını yaptıkları yeni makine için bir günde yaklaşık olarak 55 sipariş aldıklarını söyleyen Kefeli, “ Yüzde 100 yerli bir makine , Türkiye şartlarına uygun”  dedi. Daha önce de İtalya’dan makineler geldiğini ancak bu makinelerin ülke şartlarında verimli olmadıklarını iletti. Bu coğrafya için makinenin üretildiğini, günde 8-10 ton fındık toplayabildiğini, arazi düz ve temiz ise bir günde 35 dönüm arazide fındık toplayabildiğini ve aynı zamanda zurufundan da ayırdığını aktardı.

Makine işçilik maliyetini düşürüyor

Çarşamba ilçesinde fındık üreticisi olan Suat Yılmaz’ın makineyi kullandığını, arazi koşullarının istenilen durumda olmamasına rağmen yine de iyi sonuçlar alındığını aktardı.Ürününün bir çoğunun makine ile toplandığını söyleyen Yılmaz, işçilik maliyetinde yakşalık 25-30 bin tl kadar azalma olduğunu söyledi.

 

Hakkında admin

Fındık Fiyatlarının istenilen seviyeye gelmesi için uğraş göstermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir